Byznysmeni nejsou dobří politici, říká Thomas George Bata

23. 10 2018

Praha - Vnuk zakladatele obuvnického impéria Thomas George Bata převzal začátkem milénia firmu po svém otci Tomáši Baťovi ml., dnes už se stará o holding rodinného majetku, který stojí mimo obuvnictví. Jeho syn Thomas Archer je marketingovým ředitelem firmy; globální marketingové oddělení před pár lety přesunul do Prahy. Jeho otec k Česku velký vztah nemá, rád ale vzpomíná na porevoluční návštěvy Československa. S Andrejem Babišem, známým obdivovatelem jeho předků, by se potkat nechtěl. Premiérů prý v životě viděl dost a lepší je, když si vás lidé s politikou moc nespojují.  

Umíte česky?

Bohužel neumím, i když jsem se to snažil naučit. Když jsem do Česka přijel s otcem, lidé na něj mluvili česky a já ničemu nerozuměl.

To s vámi doma nikdy nemluvil česky?

Ne. Moje matka byla Švýcarka a žili jsme v Londýně. Neuměla moc dobře anglicky, což byl problém. Proto jsme doma mluvili jen anglicky, aby se to naučila. Česky jsme nemluvili až do roku 1990. Všichni tehdy byli překvapení, že otec češtinu nezapomněl.

Sledujete politický vývoj v Česku?

Trochu ano.

Co říkáte na to, že současný premiér v demisi Andrej Babiš bývá přirovnáván k vašemu dědovi Tomáši Baťovi a inspiraci čerpá u jeho bratra Jana Antonína?

Je to jiná doba, jiný obor. Alespoň myslím, moc toho o jeho podnikání nevím. Podle mě byznysmeni nejsou dobrými politiky. A politici zase nejspíš nejsou moc dobrými byznysmeny. Nemyslím si, že by se můj děda chtěl příliš pouštět do politiky.

Tomáš Baťa ale politikem byl. Byl starostou Zlína.

Ano, to byla lokální politika. Někdy to prostě jinak nejde, než se na tuto úroveň regionální politiky dostat.

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Světa textilu&obuvi září/říjen 2018.