Dámské módní trendy pro jaro 2024

12. 12 2023

rhm Praha – Nejnovější kolekce módních značek ukazují, že se návrháři vracejí k decentnosti a umírněnosti. Dámské trendy pro nadcházející jaro podporují ženu jako něžnou bytost, která nepotřebuje k sebevyjádření okázalé prvky ani výraznou barevnost. Návrháři se často navrací ke stylům minulého století, a to zejména k módě 50. a 60. let, kdy značky rafinovaně, avšak ne prvoplánově pracovaly s ženskými siluetami.  

Zatímco minulé sezony byly charakteristické různými stylizacemi, výrazně předimenzovanými siluetami a volnými střihy, jaro 2024 přináší výrazné zjemnění hned v několika ohledech. Návrháři se více soustředí na ženské křivky, které nechávají velmi decentně, avšak efektně vyniknout. Ačkoliv jsou siluety outfitů převážně rovné, bez výraznějšího tvarování, díky kombinaci s měkkými, splývavými materiály působí nesmírně jemně a žensky. Mnoho tendencí si návrháři propůjčují z pánských šatníků, které však díky transformaci přizpůsobují femininním křivkám.
Velmi jemná je též volba barevné palety, kdy je nejdominantnější čistě bílá. Návrháři pracují též s decentními přírodními tóny, jako je béžová, či světle šedá. Pozadu nezůstávají ani jemné pudrové odstíny a příjemné pomerančové a broskvové tóny. Umírněné jsou kolekce též z pohledu potisků. Návrháři pracují s klasickými proužky či hravými, solitérně umístěnými motivy. Podstatnou roli hrají především výrazně strukturované materiály. Jemnější volbou může být měkký seersucker s drobným krepovým efektem, nápadnější jsou pak pleteniny s výrazně vypletenými texturami a vzory, které zaujmou na první pohled.

(Více se dočtete v časopisu Svět textilu & obuvi, vydání listopad/prosinec 2023, které najdete mj. i na tomto webu).