Marketingový poradce : Jak získat novou energii pro podnikání

16. 09 2016

Praha - Ten stav přichází jednou, někdy i víckrát do roka. Zažívám ho sama i ho znám z vyprávění svých klientů. Firma funguje, ale najednou jako by věci přestávaly plynout. Vyděláváte stejně, ale dá to víc práce. Stanovené cíle se těsně nedaří naplnit. A chuť do práce je menší a menší. Obvykle to spraví pár týdnů dovolené. Ale co když zrovna není možné někam odjet? Začněte čistit.  

Nedokončené projekty, neuzavřené záležitosti a zbytečné věci, kterými se obklopujeme, na sebe totiž vážou energii. A ta nám pak chybí pro nové nápady, pracovní zápal a úspěšné podnikání vůbec.

Vědomý úklid patří k nejsilnějším magickým rituálům. Soustředěně se zbavujeme věcí, které už k nám nepatří ani nám neslouží k růstu. Ne nadarmo právě úklidem začíná většina knih a blogů o produktivitě, time managementu i osobním rozvoji.

Méně je více

Decluttering (neboli třídění a vyhazování) pomáhá, i když vám byt či dům zrovna nepraská ve švech a na pracovním stole máte uklizeno zrovna jako na fotce.

Já a můj muž jsme se do první likvidace vlastní pozůstalosti, jak tomu říkáme, pustili při stěhování. Od té doby se k ní vracíme 2 – 3x ročně. A pokaždé najdeme pár dalších věcí, bez kterých dokážeme docela dobře žít.

Co nejde prodat, putuje do charity. Kromě pocitu úlevy se rychle dostaví i chuť do práce. A nové zakázky na sebe většinou nenechají dlouho čekat.

Kde začít?

V podstatě kdekoli. Vyhodit jednu věc, probrat jeden šuplík nebo vyčistit jednu složku v počítači je lepší než neudělat nic. Záhy zjistíte, že zároveň s fyzickými věcmi jako by se vám něco rovnalo i v hlavě.

Kdykoli máte pochybnosti, jestli něco poslat do světa nebo si to nechat, zkuste se ptát:

  • Mám tu věc rád/a?
  • Kdy jsem ji naposled použil/a?
  • Vyvolává ve mně pozitivní vzpomínky nebo pocity?
  • Kdy bych jel/a na půl roku do jiné země, vezmu si ji s sebou?
  • Dokážu ji nahradit něčím jiným, nebo se bez ní úplně obejít?

Věci, u kterých si nejste jistí, zkuste zalepit do krabice a tu umístit třeba na půdu nebo do garáže. Když vám ani po půl roce nebudou chybět, můžete se s nimi v klidu rozloučit.

 

 

Pokračování se dočtete ve Svět textilu&obuvi, vydání červenec/srpen