Mladá móda a streetwear pro léto 2020

21. 03 2020

rm Praha - V mladé módě se mísí mnoho různých stylů a proudů. Obecně se více objevují netradiční kombinace a okázalé looky, které mají za cíl zaujmout. Často jsou v outfitech spojovány kousky, které jsou zdánlivě nekombinovatelné. Mnoho mladých se i nadále inspiruje kolekcemi značky Vetements či Supreme. Velmi silné postavení zaujímá streetwear, retro vlivy a vintage prvky, které jsou kombinovány se sportovními tendencemi. Tuto sezonu lze říci, že převládají volnočasové kolekce nad těmi elegantními.  

Jaro a léto ovládnou křiklavé barvy, celoplošné tisky a výrazné dezény. Kolekce jsou pestré také z hlediska látek, kdy dochází ke kombinaci netradičních, funkčních materiálů s těmi klasickými. Siluety jsou spíše uvolněné a vzdušné, u žen si však můžeme všimnout i modelů se zvýrazněným pasem. Toho je docíleno buď za pomoci střihového řešení jednotlivých kousků nebo díky opaskům či šátkům. Většina kolekcí je zaměřena spíš na basicové kousky a jejich transformace. Návrháři se příliš nepouštějí do inovativních, často složitých střihových řešení jednotlivých oděvů, sázejí především na jistotu, která u mladých funguje nejlépe.

Módní značky se vracejí zpět k 70. létům a éře hippie a dále pak k 90. létům a vlivu hip hopu. Vintage prvky uplatňují jak na oděvech, tak na vybraných módních doplňcích, čímž dotvářejí ucelený look. Retro vlivy se neprosazují jen na střihovém řešení, ale také na použitých materiálech či speciálních povrchových úpravách. Efekt opraného denimu je aplikován jak na ikonické kousky, tak na teplákové soupravy či šaty. Velur a samet podtrhují ženskost a objevují se na kalhotových kostýmcích či sukních.

Čím dál tím častěji dominuje streetwear. Ten postupně přebírají jak světové značky, tak designéři a módou z ulice se ve svých kolekcích přímo inspirují. Posiluje vliv Instagramu a celebrit či bloggerů, kteří na sociálních sítích působí. Mladí více hledí na trendy určované influencery než na trendy, které představují na přehlídkách módní značky. Dívky hledají inspiraci především u sester Jennerových či skandinávských bloggerek, mladí muži pak u návrháře Virgila Aloha či rappera Travise Scotta. Vzniká také mnoho zajímavých kooperací, často jsou představovány kolekce, které jsou navrženy přímo osobnostmi.


(Více se dočtete na strankách časopisu Svět textilu&obuvi 1/2020)