Mladá móda a streetwear pro léto 2022

10. 02 2022

rhm Praha – Kontrasty jsou důležitým momentem jarních a letních kolekcí. Návrháři se snaží vymezit vůči naivním teenagerským střihům a posouvají se blíže k dospělé módě. Streetwearová móda si i nadále ponechává dojem uvolněnosti a rebelie, je však povýšena na více elegantní a luxusní úroveň. Návrháři propojují tradiční krejčovinu s mladistvými kousky a dohromady vytvářejí harmonický balanc. Důležitý je také styling, díky kterému se na první pohled fádní modely promění v poutavé outfity.

Jarní a letní sezona přináší velmi střízlivé a vyvážené kolekce. Návrháři se obecně přiklánějí k větší uhlazenosti a často volí více klasická a elegantní střihová řešení. Velkým zdrojem inspirace je móda 50. let, ze které si návrháři propůjčují především siluety a linie. Již několikátou sezonu v řadě přebírají také hiphopové a streetwearové prvky z módy 90. let.

Umírněná je také barevnost, velmi oblíbené budou zemité tóny. Často se v kolekcích objevuje velbloudí a písková béžové, zejména populární bude tlumená khaki a olivová zelená. Z hlediska materiálů si návrháři oblíbili denim, který se představuje v neutrálních i klasicky modrých tónech. Návrháři pak navzájem různé odstíny kombinují. U denimových kousků bude trendy jednolitá barevnost bez extrémnějších sepraných a vyšisovaných efektů.

Pro mladé slečny je velkým trendem délka mikro mini. V kolekcích vidíme šaty a sukně, které končí vysoko nad koleny. Aby návrháři předešli vulgárnímu vyznění, snaží se siluetu vyvážit. To znamená, že zcela zahalují horní části těla anebo odhalené nohy vyvažují objemnými bundičkami či svetry ve zkrácených délkách. V kolekcích pro mladé muže pak bude velmi oblíbeným prvkem nápadné vrstvení různých délek. Důležité je zachovat efekt nedbalosti a vyhnout se již okoukaným kombinacím. Na jaře bude populární vrstvení většího množství odlehčených bund a košilí.

(Více se dočtete v časopise Svět textilu & obuvi, vydání leden/únor 2022, který najdete mj. na tomto webu.)