Mladá móda: Vintage je největším trendem

7. 02 2023

rhm Praha – Kolekce pro mladé se navrací k minulým stylům, přetváří je a představují je tak ve svěžím, modernějším pojetí. Důležité je docílit zejména retro efektu, který s jistou dávkou nadsázky vytváří jakousi uniformu pro mladou generaci. Návrháři pracují s klíčovými prvky z trendů druhé půlky minulého století a eklekticky je propojují mezi sebou. Mladí se snaží působit více retro, něž se v mladí oblékali jejich rodiče, a tak zejména díky finálními stylingu vznikají velmi netradiční, nápadité outfity.  

Citelná je inspirace v různých dekádách, nejvýraznější vliv však mají módní proudy z přelomu 60. a 70. let, dále pak budou trendy hiphopové a rapové tendence z 90. let. Tyto styly proti sobě pevně stojí a vytvářejí silný kontrast. I z toho důvodu je návrháři s oblibou propojují a vytváří harmonické celky. Oversized denimové kousky jsou doplněny něžnými květinovými potisky, naopak romantické šaty s řasením jsou vyváženy streetwearovými doplňky.

Návrháři obecně kladou důraz na práci se střihy a drobnými detaily, které pomáhají doladit celkový efekt. Trendy budou oversized prodloužené střihy nohavic a triček. Povšimnout si můžeme naddimenzovaných proporcí, a to zejména v oblasti ramen a rukávů. Siluety jsou pak dále spíše rovné až androgynní, stírají se rozdíly mezi vysloveně ženskými a pánskými kolekcemi a mnoho značek se uchyluje k velkému množství unisexových kousků.

Jarní a letní měsíce s sebou přinesou velkou dávku energie, která promluví skrze barevnost a vzory. Kolekcím budou dominovat nejrůznější odstíny modré, sytá žlutá, fuchsiová i neonově zelená. Vyvažovat je budou jemnější pastelové odstíny. Důležitou roli hraje denim, který se objevuje jak v sytějších, tak tlumenějších odstínech modré a tvoří stabilní základ kolekcí. Z hlediska vzorů budou trendy florální vzory a proužky v nejrůznějších barvách. Výrazné jsou také vyobrazení typicky letních motivů, jako je například moře.

 

Pastels

Pastelové barvy budou v jarních a letních měsících dominantou. Vidět je můžeme jak v kolekcích pro mladé muže, tak pro slečny. Trendy budou nejrůznější odstíny od pudrově růžové, přes lila fialovou až po mentolově zelenou. V kolekcích budou oblíbené jednobarevné tkaniny a pleteniny i materiály s efektem duhy či batikou. Světlá barevná paleta kráčí ruku v ruce s odlehčenými materiály. Zvlášť oblíbené budou měkké splývavé úplety, kaftan či jemný šifon. Návrháři často představují minimalistické, jednobarevné komplety, oblíbené jsou také kombinace několika pastelových odstínů v rámci jednoho outfitu. 

 

(Celý článek se dočtete v našem časopise, vydání leden/únor 2023, který najdete mj. i na tomto webu)