Právě se nacházíte:

MladeUM, z.s.

11. 02 2024

sf Praha – V prostorách modřanské radnice v Praze se 28. ledna 2024 konala první módní přehlídka neziskové organizace mladeUM, z.s., kterou založila studentka oboru Ekonomická vzdělávací alternativa z pražské Obchodní akademie  Heroldovy sady, Lucie Hánová, a to na podporu mladých umělců prostřednictvím event marketingu. Počin založení neziskové organizace souvisí se složením její maturitní zkoušky.

Svoji tvorbu na módním večeru představila návrhářka Kristýna Sedláková, jejíž kolekce Studie v růžové je inspirována devadesátými lety a propojena s jejím osobním stylem. Baví ji textury materiálů, osobité doplňky, kontrastní barevné detaily a variabilita kousků v pánském i dámském šatníku. Kromě módy má ráda literaturu, proto svoji kolekci pojmenovala podle Studie v šarlatové, prvním detektivním románu od A. C. Doyla. 


Kolekce vychází z její identity jako dospívající dívky - ženy. Cílem je ukázat, jak hezké a zábavné je dobře se obléknout, vyhrát si s tím a cítit se následně komfortně. Tato kolekce je její debutovou kolekcí, prostřednictvím které chce ukázat svůj styl a navnadit diváky na to, co od ní mohou čekat do budoucna - jednoduchost a eleganci.


Představila se také značka FOUR


Návrhářka, která stojí za značkou FOUR a nechce být uvedena jménem, protože je to její branding, často přemýšlí nad svými cíli. Ptá se, jaký je pro člověka ten správný? Ona to neví. Přijde jí to jako fór? A jaký je cíl Four? Zmíněná návrhářka chce, aby její značka mluvila sama za sebe, aby nebylo potřeba osoby, která by za ní stála a mluvila. Ona chce něco sdělit a Four je pro ni k tomu prostředkem, který jí dělá laskavost. Chce, aby lidé viděli Four.

 
Do budoucna by se chtěla věnovat propojení estetických prvků s praktickými a s inovativními technologiemi nebo materiály. Dříve hodně experimentovala a myslí, že i teď to tak zůstává. Nebát se neúspěchů, pro ni bylo ze začátku hlavní. Používala pro svoji módní tvorbu materiály, které měla zrovna doma po ruce a zkoušela. Někdy to končilo i katastrofami, které vznikaly jejími chybami. Ale tak se učila a posouvala se vpřed. 


Impuls, který ji nutí Four rozvíjet, zažehla covidová situace, kdy nikdo nějak nevěděl, co opravdu chce. Jako většina lidí i ona byla celé dny zavřená doma, buď sama, nebo s rodinou. Potřebovala tzv. utéct. Chtěla zažít něco nového. Chtěla přesunout své myšlenky jinam a odreagovat se. A tak utekla k šicímu stroji.


Four. Kolekce Orange is the new Blue. Ráda kouká kolem sebe. Na všechno, co se děje. Ulice je její inspirací každý den. Vždy, když se podívá okolo sebe, vypráví jí příběhy lidí. Sice nikdy nevíme, co přesně se stalo a děje, ale ona si může udělat představu a obrázek. Ocitne se v nekonečné story.


Tato kolekce je inspirací čtvrtí, ve které bydlí. Je to bývalá dělnická čtvrť. Tudíž i samotná kolekce je surová. Všechno lemuje tvrdá kontrastní kontura švu po okrajích. Snažila se tomu přizpůsobit i praktičnost kousků, jak je to při práci potřeba. Modely z této kolekce si může obléct jak na party, tak do práce nebo školy. 


Kolekce návrhářky Hany je inspirovaná různorodostí lidí 


Když začínala návrhářka Hana Pavlová pracovat na této prezentované kolekci na prvním módním večeru mladeUM, byla hluboce inspirovaná různorodostí lidí, kteří do toho šli s ní, hlavně mými modely. Většinu z nich dobře znala a při vytváření outfitů pro každého z nich přemýšlela nad jejich stylem, vzhledem a osobností. V této kolekci se snažila zkombinovat různé textury, vzory a siluety, aby se každý kousek cítil osobitě a zároveň byl součástí většího celku. Chtěla vytvořit kolekci, která oslavuje jedinečnost každého člověka a nabízí prostor pro osobní vyjádření. Proto by podle ní měla kolekce nést název diverzita neboli rozmanitost či různorodost.


Celou akci organizovala Lucie Hánová, jež je předsedkyní mladeUm, z.s. a podíleli se na ní mladí, začínající umělci a kreativci. Na výše zmíněné škole, kde Lucie studuje, přistupují ke složení maturitní zkoušky kreativnějším způsobem, než je obvyklé. Studenti zde tvoří maturitní projekt, o kterém píší práci. Jejím projektem je právě založení neziskové organizace mladeUm, z.s. pořádající události pro podporu mladých umělců. Cílem tohoto sdružení je více než jen pořádat události, a to vytvořit tvůrčí komunitu.