Osobnost roku 2021: Robert Kunorza

9. 06 2022

Zlín - Odborný časopis Svět textilu&obuvi již tradičně předává svoji prestižní cenu Osobnost roku za uplynulý rok. Ty ceny jsou vlastně dvě: Jedna pro osobnost roku z oblasti textilního a oděvního průmyslu, druhá z oblasti obuvnické a kožedělné branže. Cena, kterou redakce Světa textilu & obuvi uděluje ve spolupráci s Asociací textilního, oděvního a kožedělného průmyslu, Českou obuvnickou a kožedělnou asociací (ČOKA) a společností Veletrhy Brno a.s. je oceněním dlouhodobé činnosti konkrétní osobnosti, jejího přínosu pro danou branži.

Titul Osobnost roku za rok 2021 v obuvnické a kožedělné branži získal pan Robert Kunorza (45), ředitel zlínské společnosti Bennon Group a. s. Ocenění mu bylo předáno na zasedání představenstva ČOKA 2. června v Českých Budějovicích. Svět textilu & obuvi ho při této příležitosti požádal o rozhovor.

V jednom rozhovoru jste uvedl, že jasno o svém povoláním jste měl již při studiu na střední škole. Co Vás k tomu vedlo?

Moji rodiče chtěli abych po základní škole šel na průmyslovku. Vybral jsem „kožárnu“ (obor: Výroba obuvi), protože jsem si myslel, že to bude jednodušší cesta než například „strojárna“ nebo stavební průmyslovka. První a druhý ročník jsem se trochu hledal, ve „třeťáku“ mě boty tzv. „chytly“. Chodili jsme na praxi do fabriky (Svit ), fascinovalo mě jak vzniká bota. Jak složitý proces to je a z kolika dílců je složená. V rámci praxe jsme si mohli vyzkoušet různé operace a sestavovali jsme technologické postupy výrobní předpisy. Snil jsem o kariéře mistra na spodkové dílně.

Uvádíte rovněž, že hlavní inspirací pro Vás byl Zlín a jeho baťovská tradice. V čem konkrétně?

Po škole jsem nastoupil v rámci podniku Svit na spodkovou dílnu, vyráběli jsme tam tehdy dámskou společenskou obuv pro export. Pochopil jsem, že ševcovina je na jedné straně krásné řemeslo, na straně druhé řešíte ve výrobě spoustu problémů. O Baťu a jeho principy jsem se začal zajímat až později. To jsem měl už po vojně a měl za sebou tříletou zkušenost coby obchodní zástupce v rámci společnosti ProSvit Zlín. Jezdil jsem po republice a prodával jsem samozřejmě boty. Pro byznys to nebyla jednoduchá doba. Ekonomická recese v kombinaci s ruskou krizí v roce 1998 dusila Svit a jeho dceřiné firmy. Z pozice obchodního zástupce jsem se přesunul do oddělení nákupu zlínského velkoobchodu (TRESO – patřilo do skupiny Svit). Měl jsem na starosti dětskou a sportovní kolekci a také speciálku - obuv pro diabetiky. Nakupoval jsem v tuzemsku i zahraničí, začínal jsem mít přehled. Bavilo mě to moc a mrzelo mě, že to šlo s podnikem a celou skupinou od desíti k pěti…. Měl jsem spoustu otázek a málo odpovědí. Tak jsem začal „hltat“ Baťu. Fascinovalo mě, jak vybudoval podnik, jaký to byl pracovitý chlapík se selským rozumem a podnikatelským talentem. Baťova soustava řízení to je vrcholný podnikatelský počin, kde je hlavní důraz kladen na lidi a jejich motivaci prostřednictvím seberealizace.

Jaká cesta vedla k založení společnosti BENNON Group a. s.?

Byla to cesta neustálého sbírání zkušeností. Poté co jsem opustil skupinu Svit jsem pomáhal rozjíždět v rodinné firmě Kovyst (MediStyle ) obuvnickou výrobu i budovat obchodní sít. Mnohé jsem se naučil též ve Slavičíne, v tamním Prabosu jsem strávil téměř šest let. Sen o vlastním podnikání se mně splnil v roce 2009, kdy jsme s dalšími společníky založili Z-STYLE (dnes BENNON Group) Z – v názvu znamenalo zkráceně Zlín. Hrdě se hlásíme k podnikatelskému Zlínu a odkazu Baťi.

Celý rozhovor se můžete přečíst ve Světě textilu & obuvi, vydání květen/červen 2022, který najdete mj. i na této stránce