Osobnost roku 2021: Robert Šimek

9. 06 2022

Moravský Krumlov - Odborný časopis Svět textilu & obuvi již tradičně předává svoji prestižní cenu Osobnost roku za uplynulý rok. Ty ceny jsou vlastně dvě: Jedna pro osobnost roku z oblasti textilního a oděvního průmyslu, druhá z oblasti obuvnické a kožedělné branže. Cena, kterou redakce Světa textilu & obuvi uděluje ve spolupráci s Asociací textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK), Českou obuvnickou a kožedělnou asociací (ČOKA) a společností Veletrhy Brno a.s. je oceněním dlouhodobé činnosti konkrétní osobnosti, jejího přínosu pro danou branži.

Titul Osobnost roku za rok 2021 v textilní a oděvní branži získal pan Robert Šimek (50), ředitel technologické společnosti RETEX z Moravského Krumlova. Zároveň působí jako předseda Platformy pro cirkulární ekonomiku v Asociaci textilního oděvního a kožedělného průmyslu ČR. Ocenění mu bylo předáno na Valné hromadě ATOK dne 23. května v Broumově. Svět textilu & obuvi ho při této příležitosti požádal o rozhovor.

Jaké cesty Vás dovedly do textilní branže?

Jak to v životě bývá, byla za tím náhoda. V tomto případě šťastná. Vnímal jsem, že potřebuji změnu, po letech jsem chtěl opustit vedoucí pozici ve velké mezinárodní korporaci a jít do zajímavé české firmy. A tou byl shodou okolností RETEX, kde jsem uspěl ve výběrovém řízení. Změna to pro mě byla zásadní. Vstoupil jsem totiž do odvětví, které jsem neznal. Překvapilo mě a vlastně dodnes překvapuje, jak jsou textilní materiály na bázi syntetických a přírodních vláken zajímavé a jak podstatnou roli hrají pro řadu dalších průmyslových odvětví. I proto mne práce v textilním průmyslu inspiruje a naplňuje.

Co pro Vás bylo zpočátku nejtěžší?

Je to pět let, kdy jsem se stal ředitelem RETEXu. Zásadním úkolem pro mne od počátku bylo přesvědčit lidi ve firmě, že RETEX musí projít výraznou proměnou. Jakou? Aby se z něj, jako dodavatele především pro oblast auto průmyslu, stala společnost, jež zasahuje do řady dalších odvětví. A to se daří. Podíl automobilového průmyslu v našem výrobním portfoliu, který ještě nedávno představoval 80 procent, se víceméně vyrovnal s tím, co dodáváme jinam. Během proměny firmy sehrál zásadní roli i její majitel, který měl pro změny pochopení a podporoval je.

Kde všude se můžeme s výrobky vaší firmy setkat?

RETEX dosáhl loni tržeb ve výši necelých 700 milionů korun, obrat byl rekordní - meziročně vyšší o 80 milionů, firma je zisková. Máme téměř 250 zaměstnanců a jsme tak největším zaměstnavatelem v regionu. Kromě textilií v automobilech najdete naše výrobky ve stavebnictví, v oblasti tepelných a akustických izolací, jež vyrábíme pro vlaky, autobusy či tramvaje i pro bílou techniku, tedy pračky, myčky či sušičky. Daří se i našim materiálům pro zelené střechy. A nově se zaměřujeme i na obuvnictví, nábytkářství, zdravotnictví či obranný průmysl. Velký důraz klademe na výzkum a vývoj. Ten probíhá společně s univerzitami a výzkumnými pracovišti. Výrobní závody v zahraničí zatím nemáme.

Celý rozhovor si můžete přečíst v časopise Svět textilu & obuvi, vydání květen/červen 2022, který najdete mj. na této stránce