Představujeme designéry: Libuše Řeháková

7. 02 2023

Praha - Pokračujeme v naš em seriálu, ve kter ém představujeme návrhář e a design éry z Česk é republiky i ze zahraničí. Tentokrát vám přestavujeme m ódní návrhářku Libuši Ř ehákovou, která žije a tvoří v Praze pod značkou LOVELILI. Svět textilu & obuvi ji požádal o rozhovor.    Jaká byla vaše cesta k profesi m ódní návrhářky? Pamatuji si, že jsem už jako dítě nadšeně sledovala v televizi světové i tuzemské módní přehlídky a snila jsem o dráze modelky nebo módní návrhářky, a také o tom být blízce spojená se světem módy. Lásku k módě mám asi v genech, protože rodina mého pradědečka vlastnila v Praze za První republiky módní salón. Tady si také praděda namluvil prababičku, která byla švadlenou. I moje maminka umí šít, je to talentovaný samouk, v dětství mi šila a pletla krásné modely. Větší zájem o módu se ve mně probudil někdy v 7. třídě. Začala jsem tehdy kreslit své první návrhy šatů a více jsem si myslela na povolání návrháře. Později jsem udělala přijímací zkoušky na Střední průmyslovou školu textilní v Liberci a zde jsem vystudovala obor oděvní technologie. Nejprve jsem samozřejmě zkoušela navrhovat oblečení. Dokonce jsem se svým kamarádem a spolužákem Miroslavem Bártou vyhrála v druhém ročníku prestižní návrhářskou soutěž v Prostějově.  Ale moje cesta se postupem času, během kterého jsem vyzkoušela mimo návrhářství i jiné profese (prodejní asistentka jedné luxusní značky v pražské Pařížské ulici, modeling, vizážistka), nasměrovala právě k navrhování kabelek a založení vlastní značky.  

Čím se odlišujete od ostatních návrhářů?

Každý návrhář se svým způsobem nějak odlišuje od ostatních, protože do návrhů vkládá svůj rukopis, který je (měl by být) rozpoznatelný od ostatních. Myslím, že kabelky, které navrhuji, odráží moji osobnost. Mám ráda jednoduchost a strohost. Umím být tvrdá a zároveň srdečná, mám ale i velký smysl pro humor. To vše se promítá do návrhů mých kabelek.

Se kterým materiálem aktuálně hlavně pracujete?

Nyní už tvořím pouze z kůže. Pravda, že jsem několik modelů z koženky ve svých začátcích navrhla, ale velmi brzy jsem od toho ustoupila. Umělá kůže (eko kůže) je pro mě absolutně neekologickým materiálem s nízkou trvanlivostí a omezených možnostech zpracování, ale kůže je překrásným materiálem, o který když jako zákazníci dobře pečujeme, vydrží léta. Právě z kůže kvalitní řemeslná práce dokáže vytvořit úžasný produkt, mistrovské dílo. Tvoření kabelek a módy všeobecně, považuji za umění.

Který váš model byl nejvíce pracný?

Všechny naše modely jsou střihově náročné a velmi propracované. Vybavily se mi ale tři modely kabelek od architekta a designera Bořka Šípka, které pro moji značku před lety navrhl. A protože Bořkova tvorba nebyla ani přinejmenším minimalistická, stala se pro výrobce doslova oříškem.

Kde získáváte inspiraci pro svoji tvorbu? 

Inspiruje mě spousta věcí, lidí a okamžiků z běžného života, které denně vidím. Ráda se dívám kolem sebe. Také mě velmi obohacuje cestování. Právě na svých cestách a těsně po návratu z nich nejvíce tvořím. Baví mě mixovat drahé a luxusní prvky outfitu s běžně dostupnou módou. Já sama nejvíce chodím v dobře padnoucích džínách a kvalitním černém triku. K takto jednoduchému outfitu volím zajímavé šperky, boty a samozřejmě kabelku, která skvěle dotvoří výsledný look.

Nosíte jen své kabelky?

V mém šatníku najdete hodně různých značek a typů kabelek. Jedno mají ale společné, jsou neobyčejné a maximálně kvalitní. Nejčastěji mě však potkáte s nějakým modelem od mojí značky LOVELILI. Většinou nechodím kupovat kabelku náhodně. Mám velký přehled o všech vycházejících kolekcích mých oblíbených značek, a pokud se v nich objeví kousek, který si na první pohled zamiluji, musím si ho pořídit a jdu tedy na jistotu. Podobně to mám i s botami.

Komu je určená vaše tvorba?

Moje tvorba je určená všem, bez ohledu na jejich věk a povolání, kteří kladou důraz na kvalitní zpracování, originální design a jedinečnost. Je velmi těžké jako málo známá luxusní značka prorazit. Tvořím v limitovaném počtu kusů v jedné z nejprestižnějších florentských manufaktur, a to se samozřejmě promítne i na ceně. Jedno mě ale velmi těší, když si u nás někdo koupí kabelku, většinou nezůstane u jedné. To je mi největší odměnou.

(Celý rozhovor s Libuší Řehákovou se dočtete v časopise Svět textilu & obuvi, vydání leden/únor 2023, který najdete mj. i na tomto webu)