Právě se nacházíte:

Profesní obuv

11. 01 2017

js Praha - Profesní, ochranná nebo bezpečnostní obuv je pro mnoho zaměstnaných lidí důležitá, provází je doslova na každém kroku po celou pracovní dobu. Na rozdíl od běžné obuvi musí splňovat přísné normy a předpisy, specifické požadavky různých profesí a zároveň zaručovat pohodlí pro nošení. Při výběru je zásadním kritériem typ provozu, ve kterém se bude nosit, zda je pracovník celý den na nohou ve vnitřních prostorách nebo venku. Vedle základních parametrů jako je protiskluznost, tlumení chůze, odolnost proti poškození, chladu nebo horku se při výběru zohledňuje design, který se stále víc přibližuje sportovní nebo trekové obuvi.     

Požadavky na bezpečnostní a ochrannou obuv jsou velmi vysoké. Musí jednak podle norem a předpisů chránit před nebezpečím úrazů na pracovišti a zároveň poskytovat vysoký pocit pohodlí jako nabízí obuv pro volný čas. Pokud je totiž bezpečnostní obuv dostatečně pohodlná, pak ji pracovníci budou rádi nosit. Právě v průmyslu jsou zaměstnanci vystavení zvýšené zátěži kloubů a svalů při dlouhohodinovém stání, činnostech vkleče apod. Přitěžující je i to, že často konají práci na tvrdé betonové podlaze. To může vést k mnoha zdravotním problémům, zvýšené únavě až po dlouhodobé bolesti kloubů a špatnému postoji. I krátkodobé zatížení může mít negativní vliv na pracovní výkon a schopnost koncentrace, čímž se zvyšuje riziko chyb a úrazů. K preventivním opatřením patří optimálně padnoucí obuv, možnost využívat individuální vložky a hlavně tlumení chůze, k němuž se využívají high tech materiály z oblasti sportovní obuvi, které umožňují příjemný pohyb i na tvrdých podlahách ve výrobních nebo logistických halách. 

 

Aktuální techniky tlumení

Standardně má většina obuvi vstřikované podešve. Kombinují se dvě vrstvy, odolná vnější podešev s měkkým jádrem z plastu. Dosud se většinou využíval polyuretan, který vyniká nejen vysokou elasticitou a odolností proti opotřebování, ale i dlouhou životností při dlouhodobé zátěži. Ještě víc pohodlí však nabízí termoplastický polyuretan (TPU). Oproti dosavadnímu polyuretanu nesestává ze dvou plastových komponentů, ale z granulátu, který se tepelně tvaruje. Tím je TPU nejen mimořádně odolný proti zátěži a vůči otěru, ale navíc nabízí nové možnosti pro design a barvení podešví. Vývoj v tomto směru však ještě není zdaleka ukončen. Příkladem je nová kolekce bezpečnostní obuvi Wellmaxx firmy ELTEN, která využívá mezipodešev z lehčeného termoplastického polyuretanu Infinergy™, high tech materiálu, který se dosud využíval jen u sportovní obuvi. Účinně tlumí chůzi po tvrdém povrchu a zůstává pružný i při extrémních teplotách od -20 °C až po +40 °C.

Další podrobnosti se dočtete na stranách časopisu Svět textilu&obuvi, vydání listopad/prosinec 2016