Smart textilie pro vyšší bezpečnost  

12. 12 2022

Liberec – Chodci, koloběžkáři, cyklisté… Na silnicích jich přibývá a přibývá i nehod těchto účastníků silničního provozu, protože nejsou na silnici vždy dobře vidět. Katedra oděvnictví Technické univerzity v Liberci spolu s akciovou společností VÚB vyvinuly prototypy oděvů a doplňků s fotoluminiscenčními a retroreflexními vlastnostmi, které výrazně zvyšují viditelnost v provozu.   

Aplikace fotoluminiscenčních textilií, textilií „svítících ve tmě“, patří v současnosti mezi nejperspektivnější předměty výzkumu a vývoje v textilním průmyslu. „Běžně užívané retroreflexní prvky na oblečení nejsou užitečné pro chodce, kteří se nacházejí mimo obrazec paprsků světlometů blížícího se vozidla. Pro tyto situace a pro zlepšení viditelnosti ve tmě a zvýšení bezpečnosti nositele v tmavých obdobích dne jsme vyvinuli pleteniny s fotoluminiscenčními vlastnostmi, tedy pleteniny svítící ve tmě po nasvícení denním či umělým světlem,“ říká Zdeněk Kůs, vedoucí katedry oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (KOD). 

„Vyvinuli jsme prototypy oděvů a doplňků pro pasivní a aktivní ochranu několika cílových skupin: profesionální řidiče, dále pro pracující na silnicích nebo ve skladech, ale i pro skupinu běžných účastníků silničního provozu, ať už jsou to chodci, cyklisté, nebo třeba lidé na inline bruslích nebo koloběžkách, kterých v poslední době razantně přibývá,“ dodává profesor Kůs. 

„Na českých silnicích zemřelo loni 90 chodců a 43 cyklistů, další desítky z nich utrpěly těžké zranění. Především v podzimním a zimním období se na těchto tragických nehodách výrazně podílí i zhoršená viditelnost, zhruba 20 procent smrtelných nehod chodců se loni stalo právě za snížené viditelnosti. Trendem je navíc rostoucí počet lidí, kteří se aktivně pohybují po městech a v jejich okolí – běžci, cyklisté, uživatelé elektrokoloběžek. Vítáme proto inovace, které v oděvním průmyslu nabízejí nové prvky zvyšující viditelnost zranitelných účastníků a mohou přispět k vyšší bezpečnosti na silnicích,“ říká vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold. 

(více se dočtete na stránkách časopisu Svět textilu & obuvi, vydání listopad/prosinec 2022, který najdete mj. i na tomto webu)