Právě se nacházíte:

Textilní klastr CLUTEX

4. 01 2022

Liberec - Rok 2021 měl být pro CLUTEX výjimečným tím, že je to již 15 let od jeho založení. I přes protipandemická opatření se podařilo toto výročí oslavit alespoň v úzkém kruhu členských firem při Valné hromadě konané v červnu v Broumově. Lockdown klastru způsobil organizační problémy zejména v projektových aktivitách, přesto se podařilo zorganizovat řadu zajímavých akcí pro členské firmy. Mimo to získal CLUTEX dvě významná ocenění – Zlatý klastr roku a Silver label cluster management excellence. Podrobnosti se dozvíte na následujících řádcích. 

 

Klastr technické textilie - CLUTEX je jediný textilní klastr se sídlem v Liberci, reprezentuje technické textilie jako perspektivní obor, pomáhá k jeho rozvoji a hájí společné zájmy členských firem. Členskou základnu tvoří 35 firem, zejména výrobci technických textilií, zkušební a výzkumné ústavy a Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci.

Před 15 lety si ještě jednotlivé firmy nedovedly představit, že by otevřely své provozy pro spolupráci s přímými konkurenty. Počáteční obavy a nejistota, zda nebudou problémy s konkurencí, prezident klastru Jan Heřmanský s úsměvem komentoval: „Je to výzva. Pokud to nezkusíme, tak se to nedozvíme a navíc všechno vždycky nějak dopadlo.“ Uběhlo pár let a firmy nyní běžně spolu připravují výzkumné a vývojové projekty, protože pochopily, že toto je cesta k dalšímu rozvoji a úspěchu na trhu. Klastr dává prostor pro doplnění přístrojové a výrobní infrastruktury, společnou prezentaci na národních i mezinárodních veletrzích a výstavách. 

(Bližší informace získáte v časopise Svět textilu & obuvi, vydání listopad/prosinec 2021)