Trendy cestovních zavazadel 2017

11. 01 2017

js Praha - Cestovní zavazadla a kufry patří k důležitým lifestylovým produktům a jejich odbyt stále stoupá.Cestování patří k našemu životu, ať už jde o služební cestu, víkendový výlet nebo dovolenou. Důležitá je správná volba zavazadla, při které je třeba zohlednit vícero kritérií: kvalitu, robustnosta odolnost materiálu, funkčnost, rozměry a design. Vzhledem ke stále větším omezením v letecké dopravě je velmi důležitá i vlastní hmotnost zavazadla, na které se dají jeden-dva kilogramy ušetřit.   Ke klasickým zavazadlům patří kufry různých velikostí a provedení. Existují měkké kufry z usní nebo měkkých syntetických materiálů nebo naopak stabilní a robustní kufry z tvrdých skořepin, které se dobře hodí pro leteckou přepravu. K legendám patří hliníkové kufry firmy Samsonite, které se začaly vyrábět v 50. letech.Cestovní kabely nejsou tak prostorné jako kufry, ale dají se lépe naskládat do auta. Menší kabely lze vzít do letadla jako příruční zavazadlo, hodí se pro kratší cesty. Cestovní batohy, které mohou být také vybaveny kolečky, patří k oblíbeným zavazadlůmpro výlety do přírody. Praktické jsou i vaky na šaty na krátké služební cesty. K zavazadlům patří i kosmetické kufříky a drobné doplňky, např. pouzdra na cestovní doklady.    

Podle studie o trhu a trendech cestovních zavazadel, kterou v r. 2015 vypracovala společnost GlobalIndustryAnalysts, Inc., zabývající se celosvětovými analýzami trhů a obchodními strategiemi, odbyt cestovních zavazadel po celém světě stále stoupá a v roce 2020 by mohly celosvětové tržby dosáhnout 67 miliard USD. Významně k tomu přispívá stále rostoucí turistický ruch, design a inovace produktů. K nejžádanějším cestovním zavazadlům patří kompaktní modely s lehkou hmotností, vybavenéčtyřmi kolečky otáčejícími se v rozsahu 360°, důmyslnými držadly a systémy na rozšiřování vnitřního prostoru. Byznysmeni, pobývající často na služebních cestách, preferují funkčnost a trvanlivost výrobků, inteligentně řešený vnitřní prostor rozčleněný přihrádkami a kapsami. Ocení integrované informační technologie jako jsou nabíječky pro smartphony a tablety, bezpečnostní zámky TSA(důležité pro cesty do USA, protože umožňují odemykání a zamykání kufrů bez jejich poškození při bezpečnostních kontrolách),elektronické visačky pro pohodlné odbavení zavazadla apod.

 

Co se týká materiálů, měl by být robustní, odolný a zároveň lehký, což splňují moderní tuhé plasty jako polypropylen, polykarbonát nebo levnější varianta ABS (akrylonitrilbutadienstyren), nebo měkké textilní kvality jako nylon, polyester a polyamid. Hybridní kufry sestávají z kombinace tuhého plastu (např. polykarbonátu) a pružné textilie (např. nylonu). Hliník je velmi lehký, pevný a téměř nezničitelný, ale je nákladnější na výrobu. Usně patří mezi nejstarší materiály, které častým používáním a přirozeným stárnutím získávají jedinečnou patinu. Usňové kufry se v masové výrobě téměř neobjevují, jen v luxusních kolekcích pro fajnšmekry.

Dalším informace najdete v článku na stranách Světa textilu&obuvi, ve vydání listopad/prosinec 2017