Trendy dámské módy pro jaro 2018

28. 12 2017

js Praha - Jarní móda je oproti předchozím sezonám nápadně decentnější, hlavní roli hrají pleťové tóny, šedá a bílá v různých odstínech. Mohou se nosit v monochromním vzhledu, který působí elegantně nebo prostě. Přesto se objevují i některé výrazné barvy, vedle černé a bílé to jsou červené, modré, oranžové a tyrkysové jako barevné akcenty. Velmi módní jsou odstíny zelené, od smaragdové po khaki. Oč jsou barvy tlumenější, o to víc se prosazují dekorativní detaily, jako jsou volány, krajky, třásně, výšivky, mašle, výrazné švy a tisky s květinovými a džunglovými motivy. Nepřehlédnutelné jsou i vlivy 70. a 80. let.    

Materiály a vzory se různě kombinují. Důležité jsou bavlněné kvality, tyl, techno streč a šanžány ve vzhledu crash. Oboulícní směsi vlny a kašmíru, jemné hedvábí a měkká jehnětina podtrhují ušlechtilý vzhled. Vlivy 70. a 80. let vyzařují samozřejmou jednoduchost. Stylové zlomy romantických a funkčních sportovních prvků vytvářejí kreativní a odvážné outfity.

Do centra pozornosti se dostává horní část těla a ramena, extravagantní objemné rukávy na způsob balonových nebo šunkových rukávů 80. let. Extrémem jsou nafouknuté skulpturální tvary a la michelinský panáček. 

 

Dalším trendem je vrstvení. Kombinují se roláky, trička a halenky, síťované šaty přes romantické kvítkované modely. Šaty a tuniky se nosí přes kalhoty s rozšířenou nohavicí. Stále módní jsou zkrácené zvonové kalhoty. Do centra pozornosti se vracejí kalhoty s vyšším pasem – novinkou je tvar culottes „paperback“, vyznačující se širokými nohavicemi, vysokým pasem, záhyby a vázačkou v pase. Joggingové komplety s dekorativními prvky jako jsou nažehlovací hot fix kamínky nebo kontrastní proužky zdůrazňují sportovně ergonomický charakter. Romantické topy se ve smyslu „femininní dekonstrukce“ kombinují s ležérními džíny. Rukávy halenek a nohavice kalhot kreativně zdobí rýšky, krajky a volány, které přitahují pohledy. Kombinace pletenin a korzetových šatů nebo modelů s ramínky patří k velkým objevům pařížských přehlídek. Hodně se na přehlídkových molech také objevovala transparence ve formě průhledných plastů, tylu a síťovin, které jako barevný filtr překrývaly šaty. Podle návrhářů na milánských přehlídkách se pozornost soustředí i na nohy. Punčochové kalhoty nebo legíny jsou vzorované křiklavými tisky a často jsou barevně sladěny s celkovým outfitem. Z doplňků jsou velmi módní hedvábné šátky a šálky, které se nosí uvázané kolem krku, na klobouku nebo jako ozdoba kabelky.

 Další podrobnosti se dočtete v aktuálním vydání časopisu Svět textilu&obuvi listopad/prosinec 2017