Trendy dětské módy pro jaro a léto 2023

12. 12 2022

rhm Praha – K dětským kolekcím se upírá stále více pozornosti. Rodiče chtějí pro své děti oděvy, které budou nejen praktické, ale také stylové. Návrháři proto představují kolekce, které vycházejí z trendů pro dospělé a přináší s sebou moderně zpracované siluety. Sílí také požadavky po ladících setech pro sourozence, a to nejen pro dvojčata. Výjimkou nejsou ani ladící sady pro rodiče i děti. 

Důraz je kladen na příjemné, pohodlné tkaniny, které podporují svobodu pohybu. Oděvy jsou konstruovány tak, aby byly vhodné na celodenní aktivity. Materiály jsou rovněž citlivé k dětské pokožce, často jsou hypoalergenní. Návrháři s oblibou pracují s textiliemi z bambusových vláken či vysoce kvalitní bavlny. Pozorovat můžeme také udržitelný přístup, kdy se například pracuje s materiály vyrobenými recyklací plastů z oceánů či PET lahví. Módní značky se snaží snižovat negativní dopad na životní prostředí také v průběhu celého výrobního procesu. 

Základem barevné palety jsou pastelové tóny fialové, modré a růžové. Trendy budou také zářivé odstíny, v některých kolekcích budou dominovat dynamické, neonové barvy. Obecně jsou kolekce z hlediska potisků spíše umírněnější, návrháři pracují s decentními florálními motivy, či klasickými proužky. K vidění jsou také abstraktní vzory. Trendy budou také solitérně umístěné náměty, které jsou inspirované přírodou či aktuálním ročním obdobím. Povšimnout si můžeme i výrazných nápisů a sportovních motivů. Klasickou variantu představují pohádkové postavy a náměty z filmů vyžadující potřebnou licenci. Návrháři taktéž hravě zpracovávají tématiku podmořského života. 

U střihů si můžeme povšimnout silné inspirace v módě pro dospělé. Návrháři přetváří střihy, které nejsou pro dětské kolekce zcela typické a snaží se je přizpůsobit potřebám těch nejmenších. U dívek budou trendy sofistikované overaly s průstřihy a sportovnější saka. Obecně jsou oděvy velmi nadčasové, návrháři mnohdy upouští od prvoplánových dětských motivů. S jarními měsíci si můžeme povšimnout výrazného uvolnění siluet, módní budou oversized mikiny a teplákové soupravy či volné nohavice. 

 

(Více se dočtete na stránkách časopisu Svět textilu & obuvi, vydání listopad/prosinec 2022, který najdete mj. i na tomto webu)