Trendy dětské obuvi pro podzim a zimu 2022

9. 06 2022

rhm Praha – Dětské obuvnické trendy kráčí ruku v ruce s těmi dospěláckými a přejímají z nich hlavní tendence a nejvýraznější prvky. Inspirace obuví pro dospělé se netýká jen volby střihů, ale také barev či drobných detailů. Obecně jsou obuvnické kolekce pro podzim a zimu velmi svěží a dochází u nich k výraznému prosvětlení. Návrháři často kombinují usně s kontrastními povrchovými úpravami, aby zvýraznily střihové konstrukce.

Sneakery se stávají celoroční obuví. Návrháři se je proto snaží střihově uzpůsobit tak, aby byly vhodné do chladnějšího počasí. Klasické nízké střihy jsou tak vyvýšeny až ke kotníkům, aby měly lepší termoregulační schopnosti a zároveň poskytly dostatečnou stabilitu na kluzkém povrchu. Z hlediska střihů má v kolekcích největší zastoupení kotníková obuv, která se objevuje v nejrůznějších provedeních. Zejména v dívčích kolekcích si můžeme povšimnout velké inspirace kovbojskou obuví, která se promítá jak na siluetách, tak na detailech v podobě aplikace dekorovaných střihových dílů. V chlapeckých kolekcích návrháři často pracují s mokasínovým střihem a kombinují ho dohromady například se střihem chukka. Oblíbená je aplikace beránčí vlny či jemnějších kožešin a usní s delším vlasem, které už nezdobí pouze podšívku, či oblasti kotníků, ale jsou aplikovány také například na jazyk obuvi či na celý svršek. Drobné dezény a lícové kresby na usni dodávají obuvi přirozený vzhled, návrháři je s oblibou kombinují s hladkou usní či lesklými povrchovými úpravami, aby docílili hravého, avšak nenuceného kontrastu. Stále více značek pracuje s funkčními textiliemi, které aplikují nejen na sportovnější střihy, ale také na elegantnější modely. Právě v kombinaci s hladkou či velurovou usní tak vzniká univerzální obuv, která je vhodná na nejrůznější příležitosti. V kolekcích převládají neutrální a přírodní barvy, ze kterých nejvíce dominuje černá, hnědá, ale také béžová či krémová. Návrháři volí všechny komponenty tak, aby nebyl výsledný efekt příliš rušivý. Uplatňují se metalické detaily, decentní zvířecí vzory i prošívání kontrastní nití.

(Více se dočtete ve časopise Svět textilu & obuvi, vydání květen/červen 2022, který mj. najdete i na této webové stránce)