Trendy kožené galanterie pro podzim a zimu 2022/23

31. 07 2022

rhm Praha – Podzimní a zimní kolekce přinesou sytou, energickou barevnost a nekonvenční práci s liniemi. Zejména kabelky evokují umělecké objekty a sochy. Návrháři kladou důraz na formy a představují tak zcela neotřelá tvarová řešení a inovativní střihy. Inspiraci čerpají v každodenních předmětech i v umění. Pozornost zaujme také kombinování usně dohromady s textiliemi, díky čemuž vznikají nápadné kontrasty mezi jednotlivými povrchy.

Designéři se snaží přicházet s novými, neotřelými variantami takzvaných multi-bags. V předchozích sezonách byly trendy menší tašky, které byly připnuté k jedné centrální. V nadcházejících měsících se setkáme s variantami, kdy je sada drobných taštiček a pouzder zavěšena kolem krku, a slouží tak zároveň jako výrazný šperk. Oblíbené jsou také mini kabelky, které jsou připevněné k opasku. Lze je nosit klasicky prostrčené poutky kalhot anebo přepásat přes tělo jako alternativní variantu cross-body tašky či ledvinky. 

Chladné, šedé měsíce prozáří pestrobarevné kožené doplňky. Nejvýraznější budou v kolekcích růžové a oranžové tóny, trendy bude také modrá, zejména odstín tyrkysové. Pestrá barevná paleta se vyjímá především na drobnějších kabelkách a formátech či tenkých opascích. Povšimnout si můžeme také trendu, kdy jsou jednotlivé kousky kožené galanterie laděné dohromady se zbytkem outfitu. Návrháři tak aplikují nejen stejné odstíny, ale také vzorování jak na oděv, tak například na opasky či kabelky. Výsledný efekt je velmi uhlazený, nikoli však fádní. Povšimnout si můžeme třpytivých či metalických povrchových úprav usně. Jako alternativu vidíme drobné kamínky či výšivky, které jsou aplikovány po celé ploše produktu. Oblíbené budou také nápadné dekorativní prvky v podobě maxi řetězů a masivního kování. 

Useň je často kombinována s dalšími materiály. Důležitou součástí jsou textilie, jako je plyš či beránčí vlna. Více netradičně pak mohou působit žebrované pleteniny, které se objevují nejen na rukavicích, ale také na batozích a kabelkách. Můžeme vidět například lakované či leštěné dřevo, kov nebo slámu. Do designu jsou nejčastěji zakomponovány jako drobné detaily či madla na kabelkách. Oblíbeným prvkem jsou dále síťoviny z jemných provázků, více sofistikovanou variantou jsou síťky, které vznikají perforací usně či splétáním usňových pásků dohromady. 

 

Accordion 

V nadcházející sezoně zaujmou výrazné tvary, které připomínají tahací harmoniku. Efekt nevzniká jen díky střihovému řešení, kdy návrháři přímo z usně vytvářejí sklady, ale také například díky dvojitému prošívání vyztužené usně, čímž vzniká velmi efektní plasticita. Akordeon evokuje také aplikace tenkých usňových pásků těsně vedle sebe, díky čemuž vznikají na hladkém podkladu úzké průhledy. Návrháři využívají pouze malé množství dekorativních prvků, aby nenarušili efekt skladů. Umírněná je také barevnost a povrchová úprava usně, která zůstává v hladké, nenarušené podobě. 

 

Orange 

Návrháři se stále více zaměřují na výrazné až extravagantní doplňky z usně. Nejen kabelky a batohy, ale také opasky či rukavičky získávají v podzimních měsících novou, více hravou podobu. Zřejmě nejvíce trendy barvou nadcházející sezony bude oranžová v odstínech od syté pomerančové, přes melounovou až po jemnější broskvovou. Návrháři umocňují barevnou výstřednost také nápadnými povrchovými úpravami usně či výrazným střihovým členěním jednotlivých kousků. Výrazný bude efekt perforace. Velmi často se v kolekcích objevují celo oranžové, ladící outfity, kdy je do stejného tónu sladěno vše včetně oděvů, obuvi i doplňků. 

 

Mix and match textures 

V kolekcích zaujme nápadná hra s nejrůznějšími texturami. Návrháři kombinují různé povrchové úpravy usní, aby vytvořili co největší plasticitu a opticky rozčlenily střihové řešení jak na kabelkách, tak rukavicích či opascích. Stále častěji dochází k propojování s oděvními textiliemi, jako jsou například jemné žebrované úplety, pestrobarevné tkaniny, beránčí vlna či plyš. Střihy jsou čisté a barevnost je spíše tlumené, díky čemuž lépe vynikne kontrast mezi jednotlivými povrchy a strukturami. Převládá zemitá barevná paleta v čele s hnědou, béžovou a mechově zelenou. 

 

Pouch bag 

Efekt měkkosti lze zpozorovat nejen u volby materiálů, ale také u tvarů či střihových řešení tašek. Kabelky jsou zbaveny ostrých hran, nahrazeny jsou zaoblenými liniemi, které doprovází jistý efekt pomačkanosti a deformovanosti. Toho návrháři docílí buď samotnou modifikací střihů a přidanými sklady nebo naopak aplikují stahovací šňůrky, díky kterým mohou useň zřasit. Podobně funguje také řasení usně kolem madla. 

U kabelek je nahrazována pevná hrubá hovězina. Návrháři hledají měkčí, více poddajné alternativy, které nedrží tvar a chovají se více organicky. 

 

 

(Více podrobností se dozvíte v časopise Svět textilu & obuvi, vydání červenec/srpen 2022)