Trendy obuvi pro jaro 2023

12. 12 2022

rhm Praha – Obuvnické kolekce pro jarní sezonu jsou plné kontrastů. Návrháři na jedné straně pracují s nápadnými barvami, výraznými dekorativními prvky a hravými vzory, na straně druhé se snaží zjednodušovat střihy a docílit co nejčistších siluety. Důležitou roli hraje také komfort, velmi oblíbené jsou v dámských i pánských kolekcích například pantofle, které dostávají jistý urbanistický vzhled a stávají se základem šatníku.   

Dámská obuv 

Jarní obuvnické kolekce zaujmou především prací s energickými tóny, netradičními dekorativními prvky a nad dimenzovaností podešví. V barevné paletě převládají zářivé tóny oranžové a elektrizující modré spolu s jemnými pastelovými odstíny fialové či růžové. Ty jsou vybalancovány a zjemněny bílou či krémovou. Oblíbeným materiálem je sláma, kterou návrháři aplikují na podešve jak u sandálků, tak u espadrilles. Ve většině případech ji ponechávají v její přirozené podobě, některé značky si pohrávají také s různými barevnými variantami zejména černou. Z usní je nejvíce využívaná ta hladká, bez výraznější lícové kresby, oblíbené jsou metalické povrchy v různých barevných tónech. Návrháři také vytvářejí efekt hadiny za pomoci jemných metalických šupinek na hladkém povrchu. 

 

Pointed flats 

Velký trend budou představovat ploché boty s výraznou špičkou. Typům obuvi se meze nekladou, a návrháři tak pracují například s balerínovými či mokasínovými střihy. Transformují také střih espadrilles. Návrháři se snaží obuv ozvláštnit díky zajímavým střihovým modifikacím. Velmi populární je otevřená pata, která je v kontrastu s uzavřenou přední částí obuvi. Návrháři také aplikují pásky do zadní části paty a evokují tak sandálky. Celkový dojem dotváří aplikace a detaily. Velmi efektně působí výrazné přezky na nártu či práce s různě vzorovanými materiály. 

 

(Více se o tomto tématu dočtete v časopise Svět textilu & obuvi, vydání listopad/prosinec 2022, který najdete mj. i na tomto webu)