Tržby textilního maloobchodu za leden až srpen 2022

9. 10 2022

Praha – Jakkoliv začátek letošního roku v tuzemském textilním a oděvním maloobchodě vypadal na první pohled famózně, odborníci varovali, že s dalšími měsíci může přijít srážka s realitou. A opravdu: Již v květnu se tržby dostaly v meziročním srovnání do minusu, kde zůstaly, s výjimkou června, i v létě. V dalších řádcích se pokusíme vysvětlit, jaké jsou příčiny tohoto poklesu.     

Časopis Svět textilu & obuvi získává pravidelně údaje o výši tržeb od členů svého test-klubu. Máme tak hlášení od více než stovky obchodníků z branže. Vývoj tržeb zveřejňujeme anonymně a vždy v porovnání se stejným obdobím předcházejícího roku. Pokud budete mít zájem připojit se, budeme rádi. Stačí jen napsat na redakční mail: redakce@textil-obuv.cz

První čtvrtletí: nebývalý nástup 

Jak jsme psali již v předcházejících vydáních našeho časopisu, tržby za textil a oděvy patřily v prvním čtvrtletí 2022 k tahounům tuzemského trhu. V 1. čtvrtletí stouply tržby obchodníkům v naší branži o neuvěřitelných 190 procent.  Na první pohled fantastické číslo, že? Vypadá to skvěle! Až na to, že v lednu, únoru a březnu 2022 se tržby porovnávaly s tržbami stejných měsíců roku 2021. A právě v této době byly loni textilní a oděvní obchody (ostatně, nejen ty…)  v důsledku koronavirových opatření vlády uzavřeny! Takže porovnání pod tímto zorným úhlem je jen matematické cvičení, které o ničem nevypovídá…  

Pravda se ukazuje 

Ze stejného důvodu se výsledek dubna (+180 %) jeví rovněž jen jako číslo. A tak první opravdové porovnání meziročních tržeb se projevilo až v květnu. V květnu 2021 byly totiž obchody již otevřeny, a tak se letos daly posuzovat srovnatelná čísla. A ačkoliv se letos v květnu dobře prodávaly jak dámské oděvy, tak i pánská separátní saka a kalhoty, obchodníci nebyli s tržbami příliš spokojeni. „Úrovně předcovidového stavu se v našem obchodě ani nepřibližujeme“, napsal nám obchodník s oděvy z Plzně.   A obdobně se vyjádřili jeho kolegové z Prahy, Brna či Olomouce. Nakonec tržby v květnu skončily v meziročním srovnání s poklesem o 5 procent! 

O něco příznivější zprávy nám posílali obchodníci z branže za červen. Podle vyjádření řady z nich bylo poznat, že se Češi těší na dovolenou v létě u moře, kam v posledních dvou letech buď nesměli, anebo sami kvůli obavám z covidu nechtěli vycestovat. Dobře se tak prodávalo „dovolenkové“ zboží, jako plavky, osušky, pokrývky hlavy a také dámské šaty a volnočasové pánské kalhoty. V důsledku toho v červnu stouply tržby v meziročním srovnání o 3 procenta! 

Prázdniny pokračovaly s minusem 

 

(Více se dočtete na stránkách časopisu Svět textilu & obuvi, vydání září/říjen, které najdete mj. na tomto webu).