Právě se nacházíte:

Umění, nebo věda?

28. 12 2017

Praha – Na velmi neobvyklé šperky – náramky a náhrdelníky – jsem narazil na místě, kde bych to opravdu nečekal: ve Výzkumném ústavu Genomac v Praze.  Pokud vám to nic neříká, je to ústav, kde se provádí genetické testování pro širokou veřejnost. Můžete si zde pořídit mj. test otcovství (kvůli tomu jsem tam tedy rozhodně nebyl…), zjistit, odkud pocházejí vaši předci, jaké máte předpoklady ke vrozeným nemocem, anebo se dozvědět, k jaké činnosti máte vrozený talent. To vše na základě rozboru vaší DNA.  

Co má však rozbor DNA společného se šperky? Na to jsme se zeptali RNDr. Lucie Benešové, Ph.D., ředitelky výzkumného ústavu Genomac.

Náš ústav jsem založila   v roce 2001 se svým bratrem RNDr. Markem Minárikem, Ph.D.  Dnes je to největší soukromé výzkumné pracoviště v České republice poskytující genetická testování se statutem Nestátní zdravotnické zařízení a Znalecký ústav v oboru genetika. Zaměřujeme se na genetická testování pro odbornou i širokou veřejnost a výzkum v oblasti molekulární onkologie s bohatou publikační aktivitou.

Asi tak před čtyřmi lety mě napadlo ztvárnit genetický profil do podoby šperku. Ideou bylo spojit osobní předmět člověka s genetickým kódem - něco na způsob medailonku s fotografií dítěte či rodiny. Cesta od myšlenky ke šperku byla dlouhá a trnitá. Nejdříve se navrhla samotná podoba šperku – šroubovice a medailon, ze kterých následně vznikly dva základní genoklenoty – DNA helix a DNA čip. Posléze se navrhl ještě model DNA paprsky. Pokračoval dlouhý výběr a vývoj materiálů, které byly pro výrobu šperku použity. K vyobrazení Vašeho jedinečného genetického profilu jsou pečlivě vybírány jen ty nejkvalitnější materiály - krystaly Swarovski, stříbro vysoké ryzosti (925/1000) a antialergenní komponenty. Každý šperk je ručně vytvářen zkušenými českými klenotníky a šperkaři.

Další podrobnosti se dočtete v aktuálním vydání časopisu Svět textilu&obuvi listopad/prosinec 2017