Představujeme designéry: Hana Frišonsová

8. 07 2020

Praha - Pokračujeme v našem seriálu, ve kterém představujeme návrháře a designéry z České republiky i ze zahraničí. Tentokrát vám přestavujeme módní návrhářku Hanu Frišonsovou, která žije a tvoří v Praze. Časopis Svět textilu&obuvi ji požádal o rozhovor.

Co vás přivedlo k vaší profesi módní návrhářky?

Již v dětství mě maminka učila ruční práce, díky čemuž jsem získala kladný vztah k textilu, který se v průběhu mého života znásoboval a přivedl mě k profesi módní návrhářky. Také jsem v sobě objevila matematické vlohy, které dnes využívám při konstruování oděvů. Studovala jsem Textilní univerzitu v Liberci, obor Textilní a oděvní design, ale teprve až po dokončení studia jsem se rozhodla věnovat autorské tvorbě.

Čím se zabýváte ve své tvorbě. Specializujete se na něco konkrétního?

Moje značka je založená na osobním vývoji a experimentování s různými technikami. Momentálně se specializuji na košile a potisky. Mám kolekci LABORATORY SHIRTS, jež rozvíjí košile v šaty, kabátky nebo kápě. Baví mě variabilita a široké možnosti těchto košil, protože jsou zároveň pracovní a elegantní, až avantgardní. Košilemi jsem začínala a stále se k nim vracím v různých podobách.

Co charakterizuje vaši tvorbu?

Vytvářím menší umělecko-kreativní kolekce, ale také oděvy vhodné pro nošení během běžného dne. Mnou vytvořené oblečení je často ve velikosti unisex, aby si jej mohly vybrat jak ženy, tak muži bez ohledu na věk. Tvorba značky HANA FRISONSOVA je rovněž vyjádřením mých pocitů a názorů.

(celý rozhovor si můžete přečíst ve vydání Světa textilu&obuvi květen/červen 2020)